Dzień świętego Patryka!

Opublikowane dnia: 16 - marca - 2018

17 marca obchodzimy Dzień świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Ze względu na popularność kultury celtyckiej jest to również jedno z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Irlandczycy ubierają się wtedy w zielone stroje (nawiązanie do trawiastych krajobrazów Irlandii), do których przypinają trójlistną koniczynkę, narodowy symbol Irlandii.

Obecnie, największe obchody poza Dublinem są w Holandii, Niemczech, USA, Australii i w krajach Azji. Najbardziej widowiskowa parada jest w Nowym Jorku, natomiast w Chicago można obserwować wyjątkowe zjawisko – przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony.

Święty Patryk urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetransportowany do Irlandii, gdzie jako niewolnik zajmował się wypasem owiec. Po ucieczce z wyspy, natchniony przez Boga, powrócił na nią by krzewić chrześcijaństwo. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat, uczynił wiele cudów, które pomagały w nawracaniu Irlandczyków. Praca świętego Patryka doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej.

W Irlandii Dzień świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy.  Tradycyjnie pije się też wtedy piwo, ale też szklankę whiskey. Tradycja miała się wziąć stąd, że właśnie 17 marca, Kościół zezwalał chrześcijanom na odejście od ascezy, zabraniającej picia alkoholu. Z kolei whiskey można ponoć pić dlatego, że św. Patryk miał niegdyś nastraszyć kobietę pracującą w gospodzie i oszukującą klientów, że jeśli nie będzie nalewać pełnej miarki trunku do szklanki, spotka ją coś złego.

Tego dniia koniecznie trzeba przypiąć do ubrania koniczynę, która jest symbolem Irlandii. Legenda głosi, że św. Patryk właśnie za pomocą koniczynki tłumaczył Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej. Widząc trzy listki wierni mogli zrozumieć, że choć roślina jest jedna, jak Bóg, to jednak występuje w trzech osobach.

W naszej szkole mamy dwie osoby z Irlandii – Garetha Mc Kinney’a oraz Michael’a Gourleya. Życzymy im wesołego dnia św. Patryka!

Kategorie: Bez kategorii

Szukaj na stronie: